Hammond 125A-125E Universal Push-Pull Tube Output Transformer
share
Manufacturer:
Hammond
More+
Features
Model
Designed for general purpose or replacement use in push-pull tube output circuits.
Frequency response: 150 Hz. - 15 Khz at full rated power (+/- 1db max. ref. 1 Khz)
Open style with minimum 5" long primary leads.
Secondary solder lugs for convenient secondary connections (except 125B - uses minimum 5" secondary leads).
Primary impedances from 1,200 to 25,000 Ohms.
Secondary impedances from 1.5 to 15 Ohms.
Mfr. Part No.
Description
125A
Audio Power (Watts), 3
125B
Audio Power (Watts), 5
125C
Audio Power (Watts), 8
125D
Audio Power (Watts), 13
125E
Audio Power (Watts), 15
Inquiry
Your Name:
name not null!
Email:
name not null!
Additional Information:
Add more information
( Optional )
Company Name:
Phone Number:
Address:
Zip Code:
City:
Country:
Code:
SIMILAR PRODUCT
Hammond 168 Hard Wired Transformer
Tamura PV Reactor
Eaton HDT Envirotran Hardened Data Center Transformer
Dayton 31EG87 Transformer
Hammond 600-602 Pulse Encapsulated PC Board Mount Transformer
Dayton Control Transformer, 200VA VA Rating, 208/277VAC Input Voltage, 120VAC Output Voltage, #31EH15
Stancor 592/T Class 2 Transformer
Delta SD Step Down Transformer
Siemens MTG Industrial Control Power Transformer
Siemens 4BT Power Transformer
ACME GroupA Drive Isolation Transformer
Hammond 153-159 DC Reactor
Siemens 4FL/4FK Voltage Regulator
Toshiba ASA Transformer
Dayton Control Transformer, 150VA VA Rating, 208/277VAC Input Voltage, 120VAC Output Voltage, #31EH14
Tamura RLEY Higher Harmonic Wave Countermeasure Reactor
Jensen DB-E Transformer
ACME GroupD Three Phase Dry Type Distribution Transformer
Hammond 240 TOROIDAL Isolation Transformer
Delta DAT Auto Variable Transformer
GE 240x480V Primary Single Phase 60 Hz Transformer
Eaton NEMAE3 Super Efficient Transformer
Hammond 109 2w Audio Miniature Epoxy Potted Transformer
Dayton Control Transformer, 100VA VA Rating, 208/240/480VAC Input Voltage, 120VAC Output Voltage,#31EJ49
ACME GroupT Three Phase Dry Type Distribution Transformer
Kuhlman SP–061 Current Transformer
Stancor P/GSD Step-Down Step-Up and Isolation Transformer
Square D 110R Torroidal Current Transformer
Dayton Control Transformer, 500VA VA Rating, 208/277VAC Input Voltage, 120VAC Output Voltage, #31EH19